O tym, że nasz kraj od pewnego czasu należy do struktur Unii Europejskiej wie chyba każdy z nas. Dlaczego więc jedynie niewielki procent społeczeństwa zna podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania Unii? Odpowiedzi na to pytane jest zapewne wiele jednak nie zapominajmy, że aby być w pełni świadomymi mieszkańcami kraju należącego do tej wspólnoty powinniśmy poznać zasady funkcjonowania jej głównych instytucji. To właśnie jednej z najważniejszych spośród nich dotyczy także książka Pawła Drembkowskiego „Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich”.
Trybunał Sprawiedliwości pełni funkcję sądu najwyższej instancji dla wszystkich mieszkańców krajów należących do wspólnoty. Nieraz słyszymy w wiadomościach, że dana sprawa zostanie skierowana do Trybunału w Strasburgu, jednak czy wiemy dokładnie z czym to się wiąże? Paweł Drembkowski w ramach swojego poradnika stopniowo zaznajamia nas z tą instytucją oraz ukazuje jej działanie. Już w pierwszych rozdziałach możemy dowiedzieć się bardzo dużo na temat powstania, historii i obecnej działalności trybunału. Znajdziemy tutaj m.in. informacje na temat składu Trybunału, jego działalności oraz zakresu praw i obowiązków. W kolejnym rozdziale autor opisuje nam z kolei proces postępowania przed trybunałem, ze szczególnym uwzględnieniem takich tematów jak etapy postępowania, jego koszty, oraz wszelkie informacje i wymagania formalne. Osobnego ujęcia doczekały się także dokładne opracowania przebiegu różnego rodzaju postępowań i procedur. Opisując kolejne zagadnienia Paweł Drembkowski dokładnie je analizuje oraz tłumaczy za pomocą w pełni zrozumiałego języka. W efekcie sama publikacja jest nie tylko rzetelna, ale także napisana w taki sposób, aby każdy z powodzeniem mógł z niej korzystać.
Jeżeli więc jesteś osobą zajmującą się prawem, studentem prawa lub europeistyki lub w jakikolwiek inny sposób jesteś związany z prawem europejskim książka Pawła Drembkowskiego powinna być dla Ciebie pozycją obowiązkową. Z racji jednak na przyjazność formy i języka który tu występuje, z czystym sumieniem mogę ją jednak polecić absolutnie każdemu. Prawo europejskie jest bowiem prawem, któremu każdy z nas bezpośrednio podlega. Warto zatem poznać mechanizmy nim rządzące a kto wie, czy zdobyta tutaj wiedza nie okaże się nam pomocna chociażby w najbliższym czasie