Przeciętny człowiek nie interesuje się sprawami i postępowaniami sądowymi aż do momentu, kiedy sam musi mieć z tym styczność. Takiej osobie, obarczonej dodatkowo stresem ciężko jest się odnaleźć w nowej sytuacji i gąszczu przepisów regulujących postępowania sądowe. Bez znaczenia czy jesteśmy pozwani z powództwa cywilnego, jesteśmy oskarżeni w postępowaniu karnym czy sami chcemy kogoś pozwać. Nowa sytuacja w której się znajdziemy lub znaleźliśmy wymaga od nas wiedzy, której zazwyczaj po prostu nie posiadamy.
W tym przypadku jednak nieznajomość swoich praw i brak umiejętności korzystania z nich może nas jednak wiele kosztować i właśnie dlatego, należy chociaż w pewnym stopniu zgłębić temat. Nikt nie mówi tutaj jednak o studiach prawniczych czy wertowaniu kodeksów lub podręczników prawa. Właśnie dla osób szukających praktycznego i zrozumiałego źródła wiedzy na ten temat powstał poradnik „Praktyczny pomocnik procesowy”, którego autorką jest Genowefa Grześkowiak.
Już sam tytuł tej publikacji mówi nam czego możemy spodziewać się po zawartości. Myślą, która przyświecała autorce podczas tworzenia tej ksiązki, było praktyczne i przystępne zapoznanie czytelnika z całym procesem sądowym, co udało się zrealizować wyśmienicie.
Opisane zostały tutaj pełne procedury procesów cywilnego i karnego od momentu otrzymania pierwszego wezwania, aż po ew. apelacje i zażalenia po prawomocnym wyroku sądu. Każdy z kolejnych etapów postępowań został ujęty i wnikliwie omówiony w osobnym dziale. Autorka szczególny nacisk położyła na to, aby zaprezentowane tutaj informacje były nie tylko rzetelne, ale także w maksymalnym stopniu zrozumiałe i praktyczne. Genowefa Grześkowiak w kolejnych rozdziałach uczy nas korzystania z naszych praw.
Dowiemy się stąd m.in. w jaki sposób należy składać zeznania, co mówić i gdzie, a jakich wypowiedzi unikać itd. Oprócz tego zyskamy tutaj obszerne informacje na temat sporządzania wszelkich możliwych pism, jakie będą nam przydatne a nawet niezbędne. Nauczymy się także odpowiedniego przygotowania do sprawy sądowej, zachowania podczas procesu i ogromnej ilości innych praktycznych rzeczy, kończąc na odwołaniach do Rzecznika Praw Obywatelskich i Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Przyznać muszę szczerze, że ta książka mnie zaskoczyła. Nie spodziewałem się, aż tak rzetelnego i kompleksowego przedstawienia informacji na temat własnych praw oraz możliwości obrony podczas całego procesu.
Co prawda sam nigdy nie znalazłem się w podobnej sytuacji, jednak dzięki zaznajomieniu się z tą książką, moje myślenie na temat sądów uległo dużej zmianie. Wiem już po prostu, w jaki sposób korzystać z przysługujących mi praw, i bronić się samemu w sądzie, choć mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał sprawdzać tej wiedzy w praktyce.
E-booki podobne do "Praktyczny pomocnik procesowy", czyli na tematy: