"Humanitaryzm prawniczy w XVIII wieku" autorstwa Rafała Sikora to lektura nie tylko dla osób zainteresowanych prawem czy studentów, ale także wszystkich tych, którzy pasjonują się historią lub nie mają wyrobionych poglądów dotyczących kary śmierci i systemu "oko za oko, ząb za ząb". Przyjrzyjmy się co oferuje ona każdej z tej grup.
Dla prawników, osób zainteresowanych prawem i studentów jest to niewątpliwie niezła gratka i ułamek potężnej historii prawa. Po przeczytaniu tej książki lepiej zrozumiesz system prawny XVIII wieku, poznasz dogłębnie okrutny system kar, tortur, inkwizycji i prawo pozwalające bezwzględnie traktować człowieka. Zobaczysz, jak sędziowie byli najczęściej panami życia i śmierci, rozporządzając lekko majątkiem innych ludzi. Poznasz w końcu narodziny nurtu humanitarnego prawa karnego, jego początki, wady i zalety, oraz co zostało z niego do dzisiejszych czasów i jaki ma na nie wpływ.
Dla historyków niewątpliwie interesujące będzie zagadnienie jak, tego typu prawo funkcjonowało w tym okresie na terenie Polski, ale także i za granicą. Jaki wpływ miało na życie przeciętnego obywatela, kto je skonstruował, jak wyglądały założenia a jak praktyka itp. Jaki udział miała historia i ówczesne życie na skonstruowanie tak okrutnego prawa, którego następstwem był nurt humanitarny, oraz jakie były zapatrywania władców na ten temat.
Natomiast dla osób o niesprecyzowanych poglądach na karę śmierci czy też zaostrzenie prawa, będzie to doskonała lektura ukazująca obie strony medalu. Autor bowiem z detalami opisał cienie (więcej) i blaski (mniej) zaostrzonego prawa karnego, oraz streścił najważniejsze powody powstania humanitaryzmu prawniczego i jego ogólne założenia. Przez to książka stara się być bardzo obiektywna, nie nacechowana osobistymi uprzedzeniami czy poglądami.
Genialnie napisany e-book Rafała Sikorskiego to nie tylko lektura dobra do poduszki czy na prezent. To niemalże lektura obowiązkowa dla każdego obywatela, rzucająca więcej światła na to, do jakiego okrucieństwa może doprowadzać zaostrzony system karny, o którym tak wiele osób dzisiaj marzy. Ukazuje także myśl wieku oświecenia, dążącą do poszanowania godności człowieka i resocjalizacji. Przystępna cena i konkretność treści to dodatkowe, ale nie jedyne, walory książki. Polecam każdemu !
E-booki podobne do "Humanitaryzm prawniczy w XVIII wieku", czyli na tematy: