Wszelkiego rodzaju zmiany przyjmowane są przez ludzi na różne sposoby. Niektóre reformy i wynalazki przyjmowane są przez ludzi bardzo dobrze, miło i ciepło, inne zaś nieco chłodniej.
Jedne powszechnie zmiany wywołują skrajne emocje, mało zaś przechodzą niezauważone, bowiem każda zmiana oznacza dla nas pewne wytrącenie z równowagi, które potrafi nas zdezorientować. Każda zmiana to jednak także rozwój ludzkości i niejednokroć przemiana na lepsze.
Jednak przy zmienianiu czegoś, teoretycznie na lepsze, tak samo ważne, jak zamysł zmiany jest jej wprowadzenie. Koniecznie trzeba zmianę wprowadzać powoli i z głową- tak mówi autor książki „Wyzwania zmian”-J.C. Maxwell.
„Zmiany są konieczne, bo rozwiązania dobre wczoraj często stają się dzisiejszymi problemami”-to także jedna z myśli z tej książki. Rozwiązanie, które dziś wydaje nam się dobre, jutro może być dla nas pewną przeszkodą. To widać chociażby w starych miastach. Budowane tam wąskie uliczki sprawiają, że dziś nie wszędzie dojedzie się autem. Jednak ówcześnie, gdy miasto wznoszono, takie uliczki były wystarczająco szerokie.
Rzecz o tym, jak wprowadzać zmiany wcale nie należy do prostych. Samo wprowadzenie zmiany jest równie kłopotliwe, jak jej opracowanie. Ponadto warto zapamiętać sobie, że najlepiej wprowadza się zmiany metoda ewolucji, a nie metodą rewolucji. Jeżeli coś ewoluuje, przystosowuje się powoli do zmieniających się warunków. Rewolucja natomiast może cały plan zmiany zniszczyć.
O tym właśnie - jak umiejętnie i z głową wprowadzać zmian - pisze Maxwella. I jest to pozycja, która pomoże nie tylko reformatorom, ale i zwykłym ludziom przygotować się na to, co nieuniknione.
E-booki podobne do "Wyzwania zmian", czyli na tematy: