Muzyka potrafi wzbudzać w nas nienazwane emocje i doznania. Jedne rytmy pobudzają nas do głębokiej refleksji, inne zaś budzą radość i chęć do życia, jeszcze inne pogrążają nas w nostalgii i głębokiej zadumie. Muzyka, odpowiednio skomponowana, potrafi także wzbudzić w nas uczucie strachu i przerażenia. O fenomenie wpływu muzyki na nasze doznania mówi bardzo ciekawa pozycja Macieja Żołnowskiego zatytułowana Fenomen grozy w muzyce.
Książka ma postać dość obszernego wykładu na temat ludzkiego strachu wywoływanego przez muzykę.
Publikacja składa się z czterech rozdziałów:
Pierwszy z nich to wprowadzenie do zastosowanej przez autora terminologii oraz przedstawienie głównych motywów i celów niniejszej pozycji.
Drugi z rozdziałów dotyczy motywu grozy i jej roli w sztuce.
W kolejnym rozdziale swojej publikacji, autor omawia szczegółowo miejsce i rolę grozy w poszczególnych rodzajach muzyki: w muzyce klasycznej, w muzyce z gier komputerowych, w muzyce wokalnej i instrumentalnej.
Ostatnia część publikacji pokazuje, w jaki sposób można manipulować muzyką by wyzwolić w słuchaczach odpowiedni poziom strachu czy przerażenia.
Książka jest o tyle ciekawa, iż autor zawarł w niej opinie znanych muzykologów oraz kompozytorów i krytyków muzycznych.
Dzięki lekturze tego wyjątkowego e-booka dowiemy się:
Ponadto zrozumiemy jaka jest różnica pomiędzy lękiem a przerażeniem i grozą. Poznamy także tajniki sztuki jaką jest muzykoterapia. Zdobędziemy też wiedzę, dotyczącą początków filmów grozy oraz tego, w jaki sposób twórcy gier czy animacji komputerowych, wzbudzają w graczu bardzo silne emocje.
Publikacja jaką oddaje w nasze ręce jej autor, pokazuje nam krok po kroku czym jest strach, w czym przejawia się groza oraz jak można kontrolować ludzkie emocje poprzez muzykę.
Książka Macieja Żołnowskiego tylko pozornie dotyczy samej muzyki. Jest to w gruncie rzeczy doskonałe studium ludzkich emocji, dostarczające nam bezcennej wiedzy na ten temat. Jeśli chcemy zrozumieć fenomen ludzkiego strachu, warto byśmy sięgnęli właśnie do tej książki.