Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyimki (prepositions) należą do kluczowych wyrazów w każdym języku. To właśnie od znajomości przyimków zależy zazwyczaj możliwość zrozumienia sensu wypowiedzi czy tekstu.
Angielskie przyimki (prepositions) są zwykle prezentowane w podręcznikach do nauki angielskiego i w gramatykach w dość ograniczonym wyborze, obejmującym na ogół kilkadziesiąt najpowszechniej używanych – zazwyczaj 30 do 40 wyrazów, czasem nawet jeszcze mniej. Brakuje natomiast objaśnienia znaczeń i przykładów użycia większości obecnych w języku angielskim przyimków, których jest przecież znacznie więcej.
Dlaczego przyimki (prepositions) są tak potrzebne do sprawnej komunikacji w języku angielskim?
Gdy zobaczysz zdanie "this village is situated below sea-level", zapewne domyślisz się jego znaczenia - "wioska jest położona poniżej poziomu morza". Czy jednak będziesz wiedzieć, co oznacza zdanie "that comment is really below the belt" ("ten komentarz jest naprawdę poniżej pasa")? W obu pojawił się ten sam przyimek "below", czyli "pod, poniżej".
Poza tym, oprócz "below" masz do dyspozycji przyimek "beneath", oznaczający w przybliżeniu to samo: "pod, poniżej, pod spodem". Możesz powiedzieć "this tunnel runs beneath the river" (tunel biegnie pod rzeką). A czy domyślisz się, że "it's beneath me to clean the floor" oznacza "czyszczenie podłogi jest poniżej mojej godności"?
Są też angielskie przyimki (prepositions) podobne w pisowni, ale mające odmienne znaczenia, jak "beside" (obok) i "besides" (oprócz). Nie można ich przecież mylić, bo to zmienia sens całego zdania i powoduje brak zrozumienia.
Angielskie przyimki (prepositions)- różne wyrazy, podobne znaczenia, podobne wyrazy, różne znaczenia... Jak sobie z tym poradzić?
Jak widać, różne przyimki mają nierzadko podobne znaczenie, same są też używane w rozmaitych znaczeniach, czasem dosłownych, czasem przenośnych. Bogactwo języka powoduje, że dobra znajomość możliwych znaczeń wymaga lat praktyki. Na pocieszenie można powiedzieć, że nawet rodowici Anglicy, szczególnie ci słabiej wykształceni, mają niekiedy kłopoty z ich używaniem.
"Angielskie przyimki w przykładach" ma przynajmniej częściowo wypełnić lukę, jaką jest brak choćby pobieżnego zilustrowania pełnej ich listy. Znajdziesz tutaj niezmienną już w zasadzie listę 94 przyimków jednowyrazowych (np. before, behind, despite, except, excluding), oraz listę 55 przyimków złożonych, wielowyrazowych (np. according to, in addition to, irrespective of, outside of), obejmującą znaczną część używanych obecnie wyrazów tej kategorii.
Każdy przyimek został przedstawiony za pomocą kilku-kilkunastu przykładów ilustrujących typowe zastosowania – jest ich w sumie ok. 1000 przykładów.
Oczywiście przykłady te dalece nie wyczerpują wszystkich możliwości. To jedynie skromny wstęp, który pozwoli ci "zdobyć przyczółek" i z niego "atakować" dalej leksykę języka angielskiego.
Nawet rodowici anglicy nie używają tylu zwrotów na co dzień, a opanowanie choćby połowy z nich umożliwi Ci naprawdę bezproblemową komunikację w języku angielskim.
Pamiętaj, że wystarczy zaledwie 15-20 minut dziennie, aby po paru miesiącach błysnąć przed nauczycielami i znajomymi dużo lepszą znajomością angielskiego, a u Anglosasów zacząć wzbudzać uznanie, zamiast politowania.