Na pewno w niejednym gospodarstwie domowym, dużo uwagi poświęca się zarządzaniu finansami. Rosnące ceny ropy i benzyny, powodują natomiast, że z większą uwagą zastanawiamy się nad wykorzystywaniem naszego samochodu a raczej ograniczeniem jego użytkowania. Prowadzi to często do sytuacji, że kupiony samochód stoi w garażu a my jeździmy środkami komunikacji publicznej. Czy tak musi być? Wiele osób uważa, że tak i albo decydują się na rozwiązanie „płać i płacz”, albo ograniczają wyjazdy samochodu do niezbędnego minimum. Zastanówmy się jednak, jak bardzo zmieniłaby się nasza sytuacja gdyby użytkowanie samochodu, a dokładniej paliwo do niego, było co najmniej 5 razy tańsze. Pewnie wielu stwierdzi, że to niemożliwe i niewykonalne. Ja sam w to nie wierzyłem aż do momentu przeczytania tej książki.
Autorzy ebooka „Drewno zamiast benzyny” są amerykańskimi naukowcami, którzy wspólnie, przez wiele lat, pracowali nad opracowaniem alternatywnych źródeł paliwa dla silników. Zwieńczeniem ich prac było opracowanie generatora gazu drzewnego, który z powodzeniem może być wykorzystywany do napędzania silników spalinowych (w tym samochodowych). Niniejsza publikacja jest natomiast praktycznym poradnikiem dotyczącym budowy i eksploatacji takiego generatora.
W pierwszym rozdziale zostało nam wyjaśnione, czym jest generator gazu drzewnego i na jakiej zasadzie pracuje. Opisane zostały tutaj wszelkie aspekty związane z jego pracą i zastosowaniem. Dowiemy się w jaki sposób drzewo może stać się źródłem gazu, który następnie będzie zasilał nasz samochód. Po uzyskaniu podstawowych informacji i podjęciu ostatecznej decyzji, przechodzimy do drugiego działu, który opisuje proces budowy generatora. Oprócz teorii i instrukcji budowy znajdziemy tutaj niezliczoną ilość schematów, rysunków i zdjęć stanowiących uzupełnienie do opisu kolejnych czynności. Język, jakim autorzy przekazują nam krok po kroku informacje na temat kolejnych etapów budowy jest niezwykle przyjazny dla czytelnika. Dzieje się tak, ponieważ adresatem książki nie są mechanicy i konstruktorzy, a zwykli ludzie. Całość została więc napisana tak, aby nawet osoby nie posiadające dotychczas wiedzy technicznej były w stanie poradzić sobie z budową generatora. Ostatni etap książki to kompendium wiedzy na temat użytkowania i obsługi zbudowanego przez nas urządzenia. Dowiemy się stąd, w jaki sposób bezpiecznie go używać oraz konserwować. Oprócz tego poznamy problemy, jakie mogą wystąpić podczas jego eksploatacji i sposoby radzenia sobie z nimi, a także wszelkie zagrożenia płynące z tytułu jego użytkowania. Całość zamyka z kolei bibliografia oraz spis tablic i ilustracji.
O zaletach budowy generatora nie będę nawet wspominał. Najważniejszą rzeczą w tej książce jest fakt napisania jej, tak, że każdy jest w stanie jej skorzystać. Kolejne kroki budowy generatora są przejrzyście i dokładnie wytłumaczone a całość opatrzona została licznymi schematami, rysunkami i zdjęciami. Wystarczy tylko pomyśleć o korzyściach, jakie na nas czekają a myślę, że nikogo z szukających alternatywnych źródeł zasilania nie będę musiał długo zachęcać do kupna tej książki.