Prawo pracy od zawsze sprawiało wiele problemów i stało się przedmiotem wielu sporów oraz regulacji prawnych. Stosunek pracownik – pracodawca to bardzo skomplikowana tak naprawdę struktura różnych zależności społecznych i umiejętności zarówno praktycznych jak i interpersonalnych.
Aby odnaleźć się w tej skomplikowanej puszczy przepisów i różnego rodzaju regulacji prawnych, należy uzbroić się w odpowiednią wiedzę. Na rynku wydawniczym pojawia się wiele różnego rodzaju pozycji z zakresu prawa także prawa pracy. Niestety większość z nich opisana jest w bardzo zawiły sposób i zawiera tylko samą teorię. Autorami są zawsze prawnicy, operujący na ogół jedynie wyuczonymi formułkami, które trudno jest przyswoić. Brak też pozycji, które zawierają gotowe wzory umów czy zaświadczeń lub innych tego typu dokumentów. Musimy wówczas wertować wiele pozycji by dotrzeć do informacji które pozwolą nam zbudować odpowiedni dokument. Jest to bardzo czasochłonne i często bardzo nas zniechęca.
Ja jednak chciałam zaproponować czytelnikom książkę która jest naprawdę zupełnie inna. Dlaczego? Gdyż jest to przede wszystkim praktyka – przekazana przez prawników ale nie teoretyków a praktyków prawa pracy, i to w sposób bardzo przejrzysty. Pozbawiona jest tonu naukowego żeby nie powiedzieć bełkotu z którego i tak niewiele rozumiemy. Jest to książka autorstwa Przemysława Ciszka i Macieja Chakowskiego zatytułowana Rada pracowników w firmie i odnosi się ściśle do tego właśnie zagadnienia.
Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami Ministra Pracy gdy w danej firmie zatrudniającej nie mniej niż 50 pracowników, nie istnieją związki zawodowe, wówczas pracodawca ma obowiązek stworzenia tak zwanej rady pracowników. Jest to organ ustawodawczy, z którym pracodawca ma obowiązek omawiać wszelkie decyzje odnośnie sposobu organizacji pracy oraz który będzie przez niego systematycznie informowany o planach związanych z zatrudnieniem.
Niewielu z nas wie, iż taki jest obowiązek naszego pracodawcy a jeszcze mniej osób ma jakiekolwiek pojęcie czy rada pracownicza działa na terenie ich zakładu pracy.
Autorzy tej pozycji zadbali o to by każdemu – nawet laikowi – jak najprościej wyjaśnić wszelkie zawiłe formułki i reguły prawnicze w tym zakresie. To co świadczy o wyjątkowości tej książki to fakt, iż napisało ją dwóch prawników a jednak zastosowali takie sformułowania, by każdy, kto nie ma na co dzień styczności z prawem potrafił się w nim odnaleźć.
Z książki tej dowiemy się jakie przepisy obowiązują w budowaniu rady pracowników oraz czy pracodawca rzeczywiście oraz kiedy ma obowiązek powołania takiego organa w swojej firmie. Ponadto dowiemy się jakie zasady obowiązują i jak powinno przebiegać głosowanie i wybieranie składu rady pracowniczej. Inne wiadomości jakie dostarczyli nam autorzy tej pozycji to także to jakie prawa posiada taka rada w firmie oraz w jaki sposób mogą zostać naruszone jej prawa w widzialny sposób.
To co powinno także nas zainteresować to gotowe wzory ponad 20 dokumentów, które odnoszą się jasno do zagadnienia powołania i istnienia rady pracowniczej w danej firmie. Dzięki umieszczeniu ich tutaj nie musimy już tracić zbędnego czasu na szukanie podpowiedzi jak stworzyć taki dokument, gdyż mamy go na wyciągnięcie ręki.
Myślę, że każdy z nas – zarówno pracodawca jak i pracownik – powinien zapoznać się dokładnie z treścią właśnie tej książki. Nie jest ona zbyt obszerna i napisana w bardzo przejrzysty i jasny sposób. Inwestycja w tą pozycję to jedna z bardziej rozsądnych i naprawdę ułatwiających metod na dobre współgranie z pracownikami i pracodawcami. Każdy bowiem – i pracownik i pracodawca – wie jakie są jego prawa w zakresie tej problematyki i każdy z nich może znaleźć w tym poradniku przydatne dla niego osobiście informacje.
Jest to także książka, która może stać się bardzo przydatną pomocą naukową dla studentów prawa szczególnie dziedziny prawa pracy.
E-booki podobne do "Rada pracowników w firmie", czyli na tematy: