Zielone światło dla reformy ZUS.

Zielone światło dla reformy ZUS.
autorem artykułu jest Tomasz Bar

Niemal każdy zapytany o najbardziej znienawidzone instytucje użyteczności publicznej pomyśli w pierwszej kolejności o dwóch, urzędzie skarbowym i ZUS. W tym świetle ostatnie doniesienia prasowe na temat planowanych zmian w ZUS napawają optymizmem.

Niedawno powołany na stanowisko prezesa ZUS Paweł Wypych ostro zabiera się do pracy. Co bardzo ważne, w swych działaniach uzyskał poparcie ze strony rządu. Premier zatwierdził reformę ZUS i wydał stosowne rozporządzenie zmieniające statut ubezpieczalni.
Dzięki temu zmieniła się struktura zakładu. Zlikwidowano 5 z 32 departamentów i wydłużono godziny pracy infolinii o 3 godziny. Aż trudno uwierzyć, że w instytucji istniejącej dla obywateli przez tyle lat, nikt nie zrobił tego wcześniej. Nie wiadomo jak na ewentualne dalsze zmiany, w tym ograniczenia ilości stanowisk pracy, zareaguje załoga licząca 48 tys. osób. Z pewnością nie obejdzie się bez protestów, a nawet strajków. Mam nadzieję, że pierwsze zwolnienia jakich dokonał już nowy prezes nie mają charakteru politycznego i nie posłużą do zatrudnienia „swoich”.

Koszty funkcjonowania ZUS to 3 mld rocznie.
Trudno uwierzyć w niedawne słowa Roberta Gwiazdowskiego, byłego prezesa rady nadzorczej ZUS, który stwierdził że ZUS jest tańszy niż prywatne firmy. Na dowód tego przedstawił wyniki audytu dokonanego w ZUS przez jedną z najbardziej renomowanych firm, z którego wynika, że koszty ZUS są niskie i można je zredukować co najwyżej o 1,5-3%. Czy aby na pewno w ZUS potrzebnych jest aż 48 tys. pracowników? Patrząc na przykład Telekomunikacji Polskiej, która w przeciągu ostatnich 5 lat zwolniła ok. 2/3 pracowników a wciąż ma problemy z utrzymaniem konkurencyjności, jakoś w to wątpię. Jeśli w ZUS nastąpi gruntowna informatyzacja, umożliwiająca obywatelom i firmom załatwienie większości spraw przez internet lub infolinię, może się okazać, że połowę z 48 tys. pracowników można zwolnić, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na szkolenia i podwyżki płac dla pozostałych pracowników. Trudno wymagać zaangażowania w pracy skoro obecna pensja rzadko kiedy przekracza 2 tys. brutto.

Pomysły na zwiększenie konkurencyjności zakładów emerytalnych (będą one w przyszłości wypłacały zgromadzone w OFE środki) i zwiększenie limitów inwestycyjnych również wydają się trafione. Prezes Wypych przeforsował propozycję, aby zysk zakładów emerytalnych zależał od wysokości wypłacanych świadczeń, a nie był z góry określony w postaci prowizji. Powinno to wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności pomiędzy poszczególnymi zakładami. Luźniejsze limity inwestycyjne mogą również pomóc, gdyż lokowanie zgromadzonych środków w akcje, w dłuższej perspektywie zapewni wyższe stopy zwrotu niż z innych, powszechnie uważanych za bezpieczne, instrumentów finansowych, jak obligacje czy bony skarbowe.

Potrzeba edukacji Polaków.
Warto aby ZUS, jako instytucja powszechnie kojarzona z systemem emerytalnym, zaangażowała się w akcję edukacyjną mającą na celu zachęcenie do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Kampania powinna być oparta na faktach m.in. na temat zmian demograficznych. Nie chodzi o straszenie obywateli, a o uprzedzenie, że za 30 lat otrzymane przez nich świadczenia będą niewielkie w porównaniu w otrzymywaną aktualnie pensją. Tylko czy na przeprowadzenie takiej kampanii w tonie „jest źle, a będzie jeszcze gorzej”, starczy odwagi odpowiedzialnym za reformę emerytalną?
Pierwsi emeryci, czyli ci którzy otrzymają świadczenia zarówno z ZUS jak i OFE nie odczują poprawy swojej sytuacji finansowej. Wszystko za sprawą zbyt krótkiego czasu uczestnictwa w OFE. Później jednak proporcje zaczną szybko się zmieniać. Jak wynika z szacunków ZUS, w 2020 roku liczba osób otrzymujących świadczenia z OFE wzrośnie do 200 tys. a, w latach 2021-2025 zwiększy się do 1,3 mln osób.
Pracy nad polepszeniem funkcjonowania ZUS z pewnością nie zabraknie. Póki co, nowemu prezesowi należy pogratulować pierwszych decyzji i życzyć nieugiętości.

--
www.finanseosobiste.pl - praktyczne porady finansowe, informacje o nowościach finansowych
tomaszbar.pl - finanse, gospodarka, polityka, społeczeństwo

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
 

Tomasz Bar - książki & ebooki

 
27,00 zł
inwestowanie, inteligencja finansowa, lokata, kredyt, fundusze Tomasz Bar
Inteligentne inwestowanie 21 praktycznych wskazówek, jak mądrze inwestować i powiększać zawartość swojego portfela...
 
26,90 zł
porady finansowe, finanse, finanse osobiste, budżet domowy Tomasz Bar
Praktyczne porady finansowe Wykorzystaj praktyczne porady eksperta, by najlepiej wykorzystać dostępne produkty finansowe. Dzięki temu ebookowi możesz dokonać natychmiastowych oszczędności!
 

Najnowsze wpisy premium

  • Udane wakacje

    Przygotowanie do wakacji nie jest wcale trudne. Przede wszystkim musimy wiedzieć po co wybieramy się na urlop...

  • Zarządzanie własnym czasem

    Czas to pieniądz. Ale co zrobić, by odpowiednio nim zarządzać?

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »