Czy Twoją firmę stać na takie ryzyko?

Czy Twoją firmę stać na takie ryzyko?
autorem artykułu jest Daniel Janik

Większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że używanie nielegalnych programów podnosi ryzyko ataku wirusów. Tylko niecałe 50% właścicieli firm jest przekonana, że posiada legalne oprogramowanie. A ponad 90% nie widzi problemu w używanie oprogramowania bez aktualizacji!

W Europie największym zagrożeniem używania nielegalnych programów uznana została „utrata danych lub systemu”, natomiast w Polsce były to kary finansowe i postępowanie karne.*


Nikt z nas chyba nie chce niepotrzebnie narażać się na łamanie prawa, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji. Organy ścigania nakładają olbrzymie kary finansowe za posiadanie nielegalnych kopii wszelkiego rodzaju oprogramowania (średnia dla 2006 roku 20 000 dolarów). Dlatego też takie niedopatrzenia z reguły nie są świadome!

Często jednak wiele spraw dzieje się poza naszym nadzorem.

Z jednej strony istnieje możliwość ataku przez sieć – hakerzy wykorzystując niezaktualizowane oprogramowanie włamują się do sieci i kradną informacje lub wykorzystują sieć do innych czynów nielegalnych.

Z drugiej zaś strony mamy do czynienia z działaniem pracowników. Najczęściej nieświadomym, co nie zmienia faktu, że może to być działanie szkodliwe... Mogą oni instalować na komputerze nielegalne programy lub na przykład przenosić wirusy czy też programy śledzące.

Audyt legalności oprogramowania pozwala sprawdzić stan oprogramowania zainstalowanego na każdym komputerze w firmie. Dzięki temu można stwierdzić faktyczny stan używanego oprogramowania, uzupełnić braki licencyjne oraz wyeliminować niechciane i niebezpieczne programy.

Audyt jest procesem, podczas którego sprawdzane jest oprogramowanie zainstalowane na każdym komputerze firmowym. Wszystko to odbywa się bez narażania firmy na niepotrzebne przestoje – wystarczy tylko krótka chwila, by pobrać informacje z każdego komputera.

Jak przestrzega Bartłomiej Witucki z BSA: „Właściciele małych i średnich firm powinni zdać sobie sprawę, jak poważne ryzyko niesie ze sobą używanie nielegalnego oprogramowania, wliczając w to zarówno ryzyko na poziomie operacyjnym, jak i poważne konsekwencje natury prawnej i finansowej”

...a jak donosi Rzeczpospolita (http://www.rp.pl/artykul/182692.html):

„Wprowadź blokady, zrób audyt.
Najskuteczniejszą z możliwych formą zabezpieczenia przed piractwem w firmie jest wprowadzenie właściwych procedur technicznych i kontrolnych. Szeregowi pracownicy powinni mieć ograniczoną możliwość instalacji oprogramowania, która powinna leżeć w zakresie obowiązków firmowych informatyków. Prowadzenie okresowych audytów oprogramowania pozwoli natomiast na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i natychmiastowe ich usunięcie.”


A czy Ty wiesz jaki jest stan oprogramowania w Twojej firmie?

Czy warto aż tak ryzykować?


PS. Kara za używanie nielegalnych programów w firmowych komputerach obciąża pracodawcę (także w przypadku, gdy podwładny korzysta z nich bez wiedzy i zgody przełożonego)!

* źródło: http://www.egospodarka.pl/21748,Firmy-i-nielegalne-oprogramowanie,1,39,1.html


--
Bezpieczeństwo Twojej firmy
Misja: sukces

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
 

Daniel Janik - książki & ebooki

 
19,90 zł
marzenia, cele, plany, strategia, odwlekanie Daniel Janik
Od marzeń do realizacji Chcesz wiedzieć co zrobić, aby wreszcie zaczęły się spełniać Twoje marzenia?
 

Najnowsze wpisy premium

  • Udane wakacje

    Przygotowanie do wakacji nie jest wcale trudne. Przede wszystkim musimy wiedzieć po co wybieramy się na urlop...

  • Zarządzanie własnym czasem

    Czas to pieniądz. Ale co zrobić, by odpowiednio nim zarządzać?

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »