LPT... na bazie Fiata 126p

LPT... na bazie Fiata 126p
autorem artykułu jest Aleksander Sowa

W wyniku tych założeń powstał sześciokołowy pojazd o układzie napędowym 6 x 4. Zastosowano się do koncepcji unifikacji z produkowanymi wówczas samochodami, możliwie najbardziej minimalizując koszty i nie komplikując budowy.

Jednostka napędowa, mechanizm kierowniczy i hamulcowy pochodziły z Fiata 126p, podobnie jak koła, hamulce, układ kierowniczy. Wśród pozostałych elementów z Fiata 126p do budowy LPT wykorzystano: reflektory, migacze przednie, światła tylne, skrzynie biegów (dwie!) instalację elektryczną i wiele innych części.
Podwozie stanowiła przestrzenna rama z zamontowanym do niej układem napędowym, jezdnym i kierowniczym. Na ramie osadzono skorupowe nadwozie z żywic epoksydowych wzmocnionych włóknem szklanym.

Silnik umieszczony był w przedniej części, pomiędzy przednią i środkową osią, i osłonięty był szczelną, metalową rynną biegnącej wzdłuż pojazdu. Pojazd był zaopatrzony w wyciągarkę i elektromagnetyczną blokadę mechanizmu różnicowego staniej pary kół, elektromagnetyczne załączenie kół środkowych. W czasie ruchu po drogach przewidziano odłączanie napędu kół środkowej osi za pośrednictwem dwóch sprzęgieł analogicznych do sprzęgła blokady napędu.
Napęd na wodzie realizowany był za pomocą śruby napędzanej od wałka wejściowego skrzyni rozdzielczej, wyjście ze skrzyni rozdzielczej mogło być także wykorzystane jako napęd różnych dodatkowych odbiorników. Napęd miał 4 zakresy prędkości i istniała możliwość oddawania pełnej mocy silnika. W czasie ruchu po lądzie śruba był odchylana w górne położenie zapobiegając jej uszkodzeniu podczas ruchu w terenie. Zbiornika paliwa miał pojemność 40 l zapewniając spory zasięg.

Był to pomocniczy, wojskowy pojazd transportowy, który miał otwarte nadwozie w razie potrzeby przykrywane brezentowym. Nie miał zastosowania bojowego (brak uzbrojenia i opancerzenia), choć mógł oczywiście być zastosowany w akcjach bojowych. Wykorzystywany miał być przede wszystkim jako pojazd transportowy, łącznikowy i ratowniczy. Nadwozie było całkowicie szczelne (dla wersji pływającej) co oznaczało, że LPT mógł pokonywać z powodzeniem przeszkody wodne. Pływał z prędkością do 6 km/h. LPT był pojazdem zaliczanym do grupy o tzw. wysokiej terenowości. Jego możliwości przewozowe prezentowały się przy uwzględnieniu mocy silnika nad wyraz dobrze – mógł przewozić 6 osób lub 2 osoby + 400 kg ładunku w przestrzeni ładunkowej wielkości 3 m².

Oprócz celów specjalnych pojazd ten mógł być z powodzeniem wykorzystywany w rolnictwie czy leśnictwie np. do dowożenia załóg maszyn rolniczych prosto do pracującego w polu sprzętu, lub akcjach ratunkowych, podczas podtopień czy powodzi. Pojazd produkowany był przez WZMot w Poznaniu.
Głównymi twórcami koncepcji i konstrukcji LPT byli Zbigniew Burdziński (kierownik zespołu), L. Orłowski, Wł. Bohuszewicz, H. Kałwa, R. Mościcki , St. Kukla, T. Wróblewski, J. Dyr, T. Kanecki. Pojazd był przedmiotem dwóch zgłoszeń w Urzędzie Patentowym, dotyczących układu napędowego i ogólnej konstrukcji pojazdu.

Łącznie powstało 7 (seryjnych) sztuk LPT w wersjach pływających i lądowych, ze względu jednak na niewielkie zainteresowanie ówczesnych decydentów zaniechano dalszej produkcji.

W 2005 roku idea ponownie odżyła w wielozadaniowych pojazdach wojskowych Lewiatn i Lewiatan Areo (przystosowanie do przerzutu śmigłowcami i samolotami), który jest w zasadzie pojazdem LPT o zweryfikowanych założeniach, głównie w obszarze zwrotności.

zobacz

Jak ulepszyć swojego Fiacika?
Fiat 126p Mały Wielki Samochód
Sportowe modyfikacje Fiata 126p


--
Aleksander Sowa
----------------------
www.wydawca.net

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
 

Aleksander Sowa - książki & ebooki

 
21,70 zł
pisanie, książki, publikacji Aleksander Sowa
Autor 2.0 Czy wiesz, jak wydać i zarabiać na własnej książce? Autor 18 poczytnych publikacji zdradza swój sekret...
 
16,90 zł
Fiat 126p, auto, samochód, fiat Aleksander Sowa
Fiat 126p. Mały Wielki Samochód Poznaj historię i ciekawostki dotyczące jednego z najpopularniejszych aut XX wieku...
 
19,97 zł
Fiat 126p, auto, samochód, tuning Aleksander Sowa
Fiat 126p. Sportowe modyfikacje i tuning malucha Fiat 126p. Sportowe modyfikacje i tuning malucha - Uczyń ze swojego fiacika prawdziwy samochód sportowy!
 
9,77 zł
magnetyzery, paliwo, auto, samochód, ekologia, tania jazda Aleksander Sowa
Jak działają magnetyzery i jak je wykonać „Jak zmniejszyć zużycie paliwa” Kto jeszcze chce dowiedzieć się całej prawdy o magnetyzerach
 
5,00 zł
auto, oszczędzanie, samochód, paliwo, tania jazda Aleksander Sowa
Jak jeździć oszczędnie Nie masz wpływu na cenę paliwa ale masz wpływ na to, ile paliwa zużyje Twój samochód
 
16,90 zł
Fiat 126p, auto, samochód, maluch, fiat Aleksander Sowa
Jak ulepszyć swojego Fiacika? Tuning Fiata 126p. Spraw, aby Twój "Maluch" stał się wyjątkowy!
 
19,90 zł
motoryzacja, samochód, hobby Aleksander Sowa
Legendy naszej motoryzacji Wybierz się w pasjonującą podróż przez 90 lat historii polskiej motoryzacji!
 
20,00 zł
samochód, auto, motoryzacja Aleksander Sowa
Legendy naszej motoryzacji Dzięki tej publikacji wybierzesz się, dobrze się bawiąc, w pasjonującą podróż przez ponad 100 lat historii polskiej motoryzacji.
 
17,70 zł
instalacje gazowe, ekologia, tania jazda, tania jazda samochodem, paliwo, kryzys naftowy, peakoil Aleksander Sowa
Samochodowe instalacje zasilania gazem Dlaczego niektórzy kierowcy nie mają problemu z dużymi wydatkami na benzynę
 

Najnowsze wpisy premium

  • Udane wakacje

    Przygotowanie do wakacji nie jest wcale trudne. Przede wszystkim musimy wiedzieć po co wybieramy się na urlop...

  • Zarządzanie własnym czasem

    Czas to pieniądz. Ale co zrobić, by odpowiednio nim zarządzać?

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »

Odwiedzający tę stronę szukali: części do fiata 126p lpt, opis budowy lpt maluch, sześciokołowy maluch, pojazd lewiatan areo.