Przyjaciel pisarza

Przyjaciel pisarza
autorem artykułu jest Aleksander Sowa

Los, takich jak ja – niedorobionych literatów jest żałosny. Żałosne jest bowiem być niezrozumiałym dziwolągiem, wyobcowanym, samotnym wierszokletą żyjącym na granicy dwóch światów. Zanim zatem pomyślisz o napisaniu czegokolwiek, dobrze się nad tym zastanów. Na pewno bowiem w Twoim życiu zmieni się wiele. Za chwilę dowiesz się dlaczego, tak się dzieje.

Nie wiem jak to jest w przypadku innych, bo innymi nie jestem... wiec o sobie napisze, a rzecz traktować będzie wyłącznie o prozie. Bo literatury praktycznej to nie dotyczy na szczęście. Jak powstaje książka? Zazwyczaj każda inaczej... jedna jest historią którą nosi się w głowie a potem ubiera w słowa według jakiegoś schematu a inna jest pełną improwizacją od samego poczt ku do końca. Oprócz tego istnieje jeszcze setki innych metod i zależności, których zdefiniować nie można, bowiem natchnienia nie można zapuszkować.

Oczywiście jest pewna metodyka pisania, kanon i zasady. Książka musi mieć początek, koniec i coś pomiędzy. Muszą być bohaterowie i akcja. Tyle tylko, że prawdziwy problem dla twórcy pojawia się po tym jak ktoś – kto jest mu bliski – historie przeczyta. Czytelnik obcy, który twórcy nie zna – nie ocenia go bowiem tylko chłonie historię zapisana na kartkach, zaś ten, kto twórcę zna – zamiast to robić doszukuje się jakiś analogi z jego – albo co gorsze – swojego życia. I zawsze coś znajdzie – bo pisząc przelewasz to, o czym myślisz, widziałeś, kochałeś, marzysz, fantazjujesz czy przeżyłeś lub przeżyć chciałbyś, odwrócone jak po wywirowaniu prania w pralce.

Świat literacki jest prawie zawsze światem fantastycznym, nierealnym i tylko pozornie jest kompatybilny z tym, co jest na prawdę. Wydarzenia, miejsca bohaterowie czy słowa, które można znaleźć w tekście i przypominają świat rzeczywisty choć są tak naprawę przefiltrowane przez – bardzo grubą czasem – soczewkę wyobraźni albo konstrukcji książki. Obcy czytelnik tego nie wie, nie interesuje go to i tak być powinno – jednak Ci, którzy autora znają starają się rozgrzebywać znaczenia niczym kura flegmę na oddziale szpitala dla gruźlików, co zresztą zwykle jest potem tak samo przyjemne dla obu stron. Tu rodzą się bowiem konflikty – ktoś doszukał się czegoś i o coś oskarża, ma żal albo z czegoś jest dumny, tymczasem ma to do siebie się tak samo jak język Czeski do polskiego w którym słowo „sklep” oznacza piwnicę a słowo „piwnica”... znaczy tyle co miejsce do picia piwa.

To wszystko powoduje tak wiele problemów. Po pewnym czasie autor, musi zawężać krąg swoich znajomych albo pisząc myśleć nie o fabule a o tym co będzie jeśli to przeczyta ten... albo tamten. I tak coraz bardziej piszący staje się wyobcowany, niezrozumiany nieszczęśliwy i samotny, co jednak ma dobroczynny wpływ na jego twórczość, bo może się na niej skupić, co procentuje korzyścią dla czytelnika.

Zanim wiec napiszesz coś i zechcesz opublikować zastanów się dobrze co robisz i jakie będą tego skutki. W pracy, w szkole i przede wszystkim wśród twoich znajomych i bliskich – tych których kochasz. Uwierz mi – najbardziej boli wtedy, kiedy właśnie oni interpretują wszystko na opak a ty uświadamiasz sobie, że zupełnie Cię nie rozumieją, nagle czując, że stają się zupełnie obcy, oddaleni i tacy sami jak wszyscy – słowem nie bliscy, a o wiele bardziej dalecy niż Ci, dla których twoja twórczość jest przeznaczona.

Czy jest na to wyjście? Opublikowałem w tajemnicy przed wszystkimi już kiedyś pod pseudonimem pierwszy tytuł a za kilka dni ukaże się drugi, także nie podpisany przeze mnie.
I tak będę robił nadal. Przede wszystkim dlatego aby chronić najbliższych... przed samym sobą niestety, z gorzkim poczuciem rozczarowania, że nie rozumieją tęskniąc jednocześnie za nierealnym idealnym przyjacielem, który będzie rozumiał, kochał i pomagał w pisaniu.

Ale przede wszystkim był.

Nie pytaj mnie za co Cię kocham... bo nigdy Ci nie odpowiem, zapytaj dlaczego Cię kocham... wtedy usłyszysz, że kocham Cię nie za to kim jesteś a... dlatego, że jesteś po prostu.


--
Aleksander Sowa
---
www.wydawca.net


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
 

Aleksander Sowa - książki & ebooki

 
21,70 zł
pisanie, książki, publikacji Aleksander Sowa
Autor 2.0 Czy wiesz, jak wydać i zarabiać na własnej książce? Autor 18 poczytnych publikacji zdradza swój sekret...
 
16,90 zł
Fiat 126p, auto, samochód, fiat Aleksander Sowa
Fiat 126p. Mały Wielki Samochód Poznaj historię i ciekawostki dotyczące jednego z najpopularniejszych aut XX wieku...
 
19,97 zł
Fiat 126p, auto, samochód, tuning Aleksander Sowa
Fiat 126p. Sportowe modyfikacje i tuning malucha Fiat 126p. Sportowe modyfikacje i tuning malucha - Uczyń ze swojego fiacika prawdziwy samochód sportowy!
 
9,77 zł
magnetyzery, paliwo, auto, samochód, ekologia, tania jazda Aleksander Sowa
Jak działają magnetyzery i jak je wykonać „Jak zmniejszyć zużycie paliwa” Kto jeszcze chce dowiedzieć się całej prawdy o magnetyzerach
 
5,00 zł
auto, oszczędzanie, samochód, paliwo, tania jazda Aleksander Sowa
Jak jeździć oszczędnie Nie masz wpływu na cenę paliwa ale masz wpływ na to, ile paliwa zużyje Twój samochód
 
16,90 zł
Fiat 126p, auto, samochód, maluch, fiat Aleksander Sowa
Jak ulepszyć swojego Fiacika? Tuning Fiata 126p. Spraw, aby Twój "Maluch" stał się wyjątkowy!
 
19,90 zł
motoryzacja, samochód, hobby Aleksander Sowa
Legendy naszej motoryzacji Wybierz się w pasjonującą podróż przez 90 lat historii polskiej motoryzacji!
 
20,00 zł
samochód, auto, motoryzacja Aleksander Sowa
Legendy naszej motoryzacji Dzięki tej publikacji wybierzesz się, dobrze się bawiąc, w pasjonującą podróż przez ponad 100 lat historii polskiej motoryzacji.
 
17,70 zł
instalacje gazowe, ekologia, tania jazda, tania jazda samochodem, paliwo, kryzys naftowy, peakoil Aleksander Sowa
Samochodowe instalacje zasilania gazem Dlaczego niektórzy kierowcy nie mają problemu z dużymi wydatkami na benzynę
 

Najnowsze wpisy premium

  • Udane wakacje

    Przygotowanie do wakacji nie jest wcale trudne. Przede wszystkim musimy wiedzieć po co wybieramy się na urlop...

  • Zarządzanie własnym czasem

    Czas to pieniądz. Ale co zrobić, by odpowiednio nim zarządzać?

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »